Organik Kuşburnu Marmelatı
Organik Kuşburnu Marmelatı

Organik Kuşburnu Marmelatı

Fiyat : ₺199,00(KDV Dahil)

360 g

Artır Azalt

Organik kuşburnu marmelatı, yüzlerce yıllık köklü tarihi ile tüm dünyada nam salmış tatlılardan birisidir. Çin mutfağında ana yemeklerde kullanılan marmelat, Avrupa ve Amerika'da tatlı olarak tercih edilirken, ülkemizde ise tatlı ve kahvaltılık olarak sıkça tüketilmektedir. Dünyanın her köşesinden bir sevenini bulabileceğiniz marmelatların en doğal hali ise organik marmelatlardır.

Organik Marmelatı Diğer Marmelatlardan Ayıran Nedir?

Organik kuşburnu marmelatı, alıç marmelatı ve kayısı marmelatı ile daha pek çoğunu diğer marmelat çeşitlerinden ayıran en önemli husus, üretim aşamasında kristal toz şeker, glikoz veya yapay tatlandırıcı kullanılmamasıdır. Yalnızca %100 meyveden üretilen organik marmelatların içerisine koruyucu ve kıvam artıcı maddeler de eklenmemektedir. Organik marmelatlar kristal toz şeker yerine %100 elma suyu kullanılmaktadır. Sitrik asit yerine ise %100 limon suyu tercih edilmektedir. Bu sayede %100 meyveden oluşan son derece doğal bir marmelat çeşidi ortaya çıkarılmaktadır. Organik marmelatlar, evde yapılan anne marmelatları ile aynı tada sahiptir.

Organik Marmeladın Tarihçesi Hakkında Bilgi

Organik marmelat, lezzetli tadının ve sağlığa yüksek faydalarının yanı sıra eşsiz bir tarihi kökene de sahiptir. Bu nedenle tarihçesi hakkında da kısaca bilgi vermek gerekmektedir. Marmelat tarihine ilişkin ilk bilgilere Antik Çağ döneminde rastlanmaktadır. M.Ö. 90'lı yıllarda yaşamış olan ünlü Antik Çağ gurmesi Marcus Gavius Apicius yemek kitabında marmelat tarihine yer vermiştir. Bu sayede marmeladın eşsiz lezzetinin Antik Çağlara kadar uzandığı söylenebilmektedir.

Günümüzde kullandığımız organik marmelat tarifi ise 1561 yılına dayanmaktadır. Tarifin İskoçya kraliçesi Mary tarafından keşfedildiği bilinmektedir. Bunun yanında tarifin Mary tarafından değil, Mary'nin doktoru tarafından keşfedildiğini söyleyenler de bulunmaktadır. Marmelat kelimesi kökeni ise Portekizce ayva anlamına gelen marmelo kelimesinden türetilmektedir. Ayva marmeladı en sevilen marmelat çeşitlerinden birisi olsa da, günümüzde marmelat yüzlerce çeşit meyveden üretilebilmektedir.

Organik marmelat tarihçesini bitirmeden önce dünya ile marmeladın tanışma hikayesinden de kısaca bahsetmek gerekmektedir. 18. yüzyılın başında İspanya'dan kalkan bir gemi, fırtınaya yakalandığı için İskoçya'da bir liman şehrine yanaşmak zorunda kalır. Gemide bulunan James Keiller adlı bir manav, geminin vaktinde doğru limana ulaşamayacağını anlayınca, portakallarını bozulmadan satabilmek için annesinden yardım ister. Annesi ise portakalları kaynatarak marmelat haline dönüştürür. Marmelatların satılmaya başlamasıyla Avrupa marmelat ile tanışır. Günümüzde halen oldukça sık tüketilen bir tatlıdır. Aile ise yüzlerce yıldır marmelat üretimine devam etmektedir.  

Organik Kuşburnu Marmelatı Besin Değeri: 

100 g için Enerji: 774 kJ/184,24 Kcal Yağ: 0,2 g Doymuş Yağ :0,08 g Karbonhidrat: 48,78 g Şeker: 40,8 g Diyet Lifi: 7,1 g Protein: 1,7 g Tuz: 0,09 g

https://www.ekozelorganik.com

organik ürünler, organik ürünler satış, organik bebek ürünleri, organik ürünler pazarı, organik ürünler dükkanı, organik ürün satış siteleri, en iyi organik alışveriş siteleri, en güvenilir organik markalar, sertifikalı organik ürünler, organik ürün markaları, organik ürün toptancıları, organik gıda

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR