Himalaya Tuzu - Kaya Tuzu - Deniz Tuzu

Himalaya Tuzu

Himalaya tuzu 84 minarelli bir kaya tuzu çeşididir. Genellikle iri taneli olarak üretilen pembe ve beyaz himalaya tuzu, değirmen yardımı ile yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. .

Himalaya Kaya Tuzu Nedir?

Himalaya tuzu, yüksek mineral oranı beyaz ve pembe rengi ile bilinen bir kaya tuzu çeşididir. İçerisinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, selenyum vb. birçok mineral bulundurur. Pembe rengi ise içinde bulunan demir oksitten gelmektedir. Doğal, işlenmemiş, rafine edilmemiş himalaya tuzu, insanlar tarafından tercih edilen bir tuz çeşididir.

Himalaya Tuzu Nerede Çıkarılır?

Himalaya tuzu Pakistan’ın Pencap bölgesinde bulunan Khewra tuz madeninde üretilir ve buradan dünyaya dağılır. Tarihi M.Ö. 320 yılına kadar dayandığı ve İskender’in birlikleri tarafından keşfedildiği söylenen Himalaya tuzu, gıda da kullanımı dışında hediyelik eşya, tuz lambası vb. yapımında da kullanılan ve dünya pazarında ün kazanmış bir tuz çeşididir.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Bir kaya tuzu çeşidi olan beyaz ve pembe himalaya tuzu genelde iri taneli olarak üretilir. Yemekte himalaya tuzu kullanmak için değirmenlere ihtiyaç duyulur. Değirmen yardımı ile yemeklerde rahatlıkla himalaya tuzu kullanılabilir. Çok fazla tercih edilmese de himalaya tuzu ince öğütülmüş şekilde de üretilebilmektedir. Bu formu direkt tuzluklarda kullanım için uygundur. Ayrıca farklı amaçlarla suda eriterek de kullanılabilmektedir.

Kristal Himalaya Kaya Tuzu İle Sole Nasıl Yapılır?

Bir bardağın yada kavanozun yarısına kadar bovita kristali koyun. Kristal tuzun tamamı içinde kalacak kadar su ilave edin. 1-2 saat suda beklettiğinizde tuz suyun içinde % 26 oranında çözelir daha sonra içme suyunuza ilave ederek soleyi kullanabilirsiniz.

Her ne kadar tuzlarımız doğal ve rafine edilmemiş olsada sağlığınız için tuzu azaltınız lütfen...!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR