Organik Kuşburnu Çayı
Organik Kuşburnu Çayı

Organik Kuşburnu Çayı

Fiyat : ₺162,00(KDV Dahil)

200 g

Artır Azalt

Gülgiller familyasında yer alan kuşburnu (şilan) meyvesi, yüksek oranda C ve A vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda fosfor, kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da zengin bir kaynak olan bitki, pektin, tanen gibi antioksidan bileşenleri de yüksek oranda içerir. Genellikle kırsal dağ köylerinde, ormanlık, mera ve tepeliklerde yabani olarak yetişen kuşburnu bitkisinin boyu 3-4 metreye kadar ulaşabilir. Demet şeklini alan çok sayıdaki gövdenin bir araya gelmesiyle oluşan kuşburnu, çalı görünümüne sahiptir. Dalların üzerinde sarıdan siyaha kadar küçük dikenler bulunur. Kısa saplı, kenarları dişli ve oval şeklinde yapraklarla bezenen bitkinin kalp şeklinde çiçekleri vardır. Koyu ya da açık renkte pembe çiçeklerin orta kısmında yer alan kuşburnu meyveleri oval şekillidir. Etli bir kabuk tabakasından oluşan meyvelerin içinde sarımsı beyaz renkli tüylü tohumlar bulunur.

Kuşburnu Ne Zaman Toplanır?

Kuşburnunun ana vatanının Anadolu ve Mezopotamya olduğu tahmin edilir. Anadolu ve Mezopotamya'dan diğer ülkelere yayıldığı düşünülen bitki bugün dünyanın hemen hemen her yerinde tüketilir. Yabani olarak doğal bir şekilde yetişen kuşburnu ülkemizde özellikle Doğu Anadolu, Marmara ve Karadeniz’de yoğun olarak yetişir. Gülburnu, gül elması, şilan olarak da bilinen kuşburnu, sonbaharda özellikle eylül ve ekim aylarında toplanır. Havadar ve kuru bir alanda toplanan kuşburnu meyveleri birbiri üstüne gelmeyecek şekilde kurutulur. Kurutma işleminden önce meyveler iyice yıkanmalıdır. Dikkatli bir şekilde kurulandıktan sonra temiz bir çarşaf ya da örtü üzerinde kurutulabilir. Aynı zamanda kurutma işlemi 75-80 derecelik fırında 35-40 dakika uygulanabilir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kendine has bir aromaya ve kokuya sahip olan kuşburnu çayı özellikle soğuk kış günleri için ideal bir C vitamini kaynağıdır. Kuşburnu çayı için 3 çay kaşığı kurutulmuş kuşburnu ve 1 su bardağı su yeterlidir. Bir cezveye ya da tencereye 1 su bardağı su ekleyin ve kaynayan suya 3 çay kaşığı kurutulmuş kuşburnu ekleyip 10- 15 dakika daha kaynamaya bırakın. Daha sonra kuşburnu çayını ocaktan alarak 5-10 dakika dinlenmeye bırakın. Bir süzgeç yardımıyla fincana süzün. Limon dilimleri ya da bal ile lezzetlendirerek kuşburnu çayını içebilirsiniz. Ayrıca tarın, ıhlamur, nane gibi diğer bitkilerle birlikte de kış çayı olarak tüketebilirsiniz.

www.ekozelorganik.com

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR