Organik Çekirdeksiz Kuru Üzüm
Organik Çekirdeksiz Kuru Üzüm

Organik Kuru Üzüm

Fiyat : ₺159,00(KDV Dahil)

250 g

Artır Azalt

organik sultaniye kuru üzüm

Bio çeşitliliği zengin Manisa’da yer alan geniş ve bereketli ovalarda yetiştirilen organik sultaniye kuru üzümümüz kendisine has bir karakteristik tadı, kokusu ve kurutma koşullarına bağlı olarak genelde kahverengi görüntüsü vardır. Yerel üretici çiftçinin el emeği, göz nuru ile üretim ve paketleme aşamasında herhangi kimyasal bir girdi olmadan, organik tarım esaslarına ve felsefesine uygun olarak üretilip, en saf haliyle siz Ekozel dostlarına ulaştırılıyor. 

Organik çekirdeksiz üzüm kurusu (sultaniye) üzümünün kökeni, latince adı Vitis Vinifera adlı çekirdeksiz kuru üzüm çeşidinden gelmektedir. 

Bağcılık için yerkürenin en elverişli iklim kuşağı üzerinde bulunan ülkemiz, asmanın gen merkezi olmasının yanı sıra son derece eski ve köklü bir bağcılık kültürüne de sahiptir. Anadolu 'da bağcılık kültürünün tarihi oldukça eskidir. Yapılan arkeolojik kazılardan Anadolu 'da bağcılık kültürünün M.Ö. 3500 yılına kadar dayandığı saptanmıştır.

Ülkemizin değişik yörelerinden arkeolojik kazılardan çıkarılan tarihi eserlerde üzümle ilgili şekil ve kabartmaların yer alması, o yörede bağcılık kültürünün yaygın olduğuna işaret eden en önemli göstergelerdir. Gerçekten ülkemizde her bölgede yapılan kazılarda bağcılıkla ilgili tarih öncesi devirlere ait önemli eserler bulunmuştur.

Arkeolojik buluntulardan Anadolu 'da Hititler zamanında asma ve şarabın büyük önem taşıdığı, M.Ö. 1800-1550 yıllarında bağcılığın çok gelişmiş olduğu, dini merasimlerde ve sosyal yaşantıda üzüm ve şarabın tanrılara adak olarak sunulduğu kaydedilmektedir. Hititler bağ ve bahçe gibi varlıklarını korumak için bugünkü anlayışa uygun tarım yasalarını da uygulamışlardır.

Anadolu uygarlıklarının tarihinde bağcılık halkın geçiminde ve ticarette daima önemli bir rol oynamıştır. Tarih boyunca Anadolu'da elde edilen üzümler çoğunlukla kuru ve yaş olarak tüketildi. Bir kısmı da pekmez, bulama, pestil, lokum ve köfter şeklinde değerlendirilirdi.

www.ekozelorganik.com

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR