Organik Keçiboynuzu Özü
Organik Keçiboynuzu Özü

Organik Keçiboynuzu Özü

Fiyat : ₺177,00(KDV Dahil)

Organik Keçiboynuzu (Harnup) Özü - Soğuk Sıkım - 315 g

315 g

Artır Azalt

Organik Keçiboynuzu Özü (Harnup Özü) Nedir?

Keçiboynuzu özü, Akdenizin doğal bitki örtüsü içerisinde bulunan Keçiboynuzu meyvesinden sıvı ve konsantre şekilde üretilen önemli bir gıda ürünüdür. Meyvenin şekli keçi boynuzuna benzediği için bu ismi almıştır. Bu değerli meyve Anadolu’da Harnup ismiyle bilinmektedir, bundan dolayı harnup özü olarak da adlandırılır. Keçiboynuzu ağacı, Akdeniz bölgesine has bir bitkidir ve kendiliğinden doğal şekilde yetişmektedir. Her mevsim yeşil kalabilen bu ağaç türünün meyvesi yemiş, pekmez ve özüt gibi tüketebileceğimiz farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Keçiboynuzu özü, meyvenin çekirdekleri ile birlikte harmanlanarak soğuk sıkım (presleme) yöntemiyle oluşur. Bu yöntemle elde edilen ürün yoğun kıvamlı ve konsantredir.

Organik keçiboynuzu özü Nasıl Kullanılır?

Bal, reçel, fındık ezmesi gibi ürünlerin kullanıldığı gibi kahvaltılarda ya da ara öğünlerde tercih edilebilir.

Ekmeğe sürerek, yoğurda, süte, suya karıştırarak istenilen her öğünde tüketilebilir. Sıvı içecekler ya da taze sıkılmış meyve sularına katılarak seyreltilebilir ve lezzetli içeçekler hazırlanabilir. Yüksek sıcaklık ve kimyasal kullanmadan soğuk sıkım soğuk dediğimiz fiziksel bir yöntemle oluşturulan keçiboynuzu özü saf ve katkısız şekilde şişelenir. Oda sıcaklığında, kuru ve güneş ışığı almayan bir yerde saklanmalıdır. Hava sıcaklığının yüksek olduğu mevsimde ve ortam ısısının yüksek olduğu yerler için serin bir yer tercih edilmelidir.

Keçiboynuzu Özü ile Keçiboynuzu Pekmezi Arasındaki Fark Nedir? 

1) Keçiboynuzu özü, pekmez gibi sıvı formda olmasına rağmen keçiboynuzu pekmezinden daha yoğun kıvamlıdır.

2) Her ikiside soğuk sıkım dediğimiz presleme yöntemi ile elde edilir. Keçiboynuzu özü çekirdekleri ile birlikte sıkılır. 

3) Keçiboynuzu pekmezi ise çekirdeklerinden ayrıştırılarak soğuk sıkım işleminden geçer.

4) Her ikisi de soğuk sıkım (presleme) yöntemiyle elde edildiği için kimyasal değişime uğramazlar ve besin değerlerinde kayıp yaşanmaz. Klasik pekmez elde edilme yöntemlerinde açığa çıkan HMF gibi zararlı bileşenler oluşmaz.

5) İçerdikleri besin değerleri birbirinden farklıdır. 100 gram Keçiboynuzu özünün enerji ve besin değerleri: Enerji: 278 kcal, protein: 1.4 g, karbonhidrat: 63.9 g, yağ: 0 g 100 gram Keçiboynuzu pekmezinin enerji ve besin değerleri : Enerji: 304 kcal, Protein: 0.3 g, Yağ: 0 g, Karbonhidrat: 82.3 g, Lif: 0.2 g, Sodyum: 4 mg 

Organik Keçiboynuzu Özü Faydaları Nelerdir?

Organik keçiboynuzu özü, sürdürülebilir ve çevre dostu tarım yöntemleri kullanılarak yetiştirilen keçiboynuzu ağaçlarından elde edilir. Bu öz, doğal tatlandırıcı olarak kullanılabilir ve çeşitli yiyecek ve içeceklerde tat verici olarak popülerdir. Organik tarım, kimyasal gübre ve pestisit kullanımını azalttığı için, keçiboynuzu özünün bu şekilde üretilmesi, doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunur.

Organik Keçiboynuzu Özü Nasıl Kullanılmalıdır?

Organik keçiboynuzu özü, çok yönlü bir üründür ve tatlılardan içeceklere kadar çeşitli tariflerde kullanılabilir. Doğal bir tatlandırıcı olarak, şekerin yerine geçebilir. Smoothie'lerde, yoğurtlarda veya kek ve kurabiye tariflerinde kullanılabilir. Ayrıca, sıcak içeceklerde, özellikle kahve veya sıcak çikolatada, zengin ve hafif tatlı bir lezzet katkısı sağlar.

Organik Keçiboynuzu Özü Nasıl ve Ne Kadar Süre Muhafaza Edilmelidir?

Organik keçiboynuzu özünün doğru şekilde muhafaza edilmesi, ürünün ömrünü uzatır ve kalitesini korur. Serin, kuru ve doğrudan güneş ışığından uzak bir yerde saklanmalıdır. Açıldıktan sonra, hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklanması önerilir. Bu koşullar altında, keçiboynuzu özü genellikle birkaç ay boyunca tazeliğini koruyabilir.

Organik Keçiboynuzu Özü Nerede Üretilmektedir?

Organik keçiboynuzu özü, Akdeniz iklimine sahip bölgelerde yetişen keçiboynuzu ağaçlarından elde edilir. Bu bölgeler, keçiboynuzu ağaçlarının büyümesi için ideal koşulları sağlar. Organik tarım yöntemleri, bu bölgelerdeki doğal habitatın korunmasına yardımcı olur ve sürdürülebilir bir tarım pratiği sunar.

Organik Keçiboynuzu Özü Vitamin Değerleri Nelerdir?

Organik keçiboynuzu özü, çeşitli vitamin ve mineraller içerebilir, ancak bu içerikler yetiştirme koşullarına ve işleme yöntemlerine bağlı olarak değişebilir. Genellikle, keçiboynuzu, B vitaminleri ve mineraller açısından zengin olabilir. Ancak, bu vitamin ve minerallerin kesin miktarları için spesifik analizler gereklidir ve bu nedenle genel bir değerlendirme yapmak zordur.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR