Kremsi kıvamı, yumuşak tadı ve enfes kokusuyla badem sütünü evde denemeye ne dersiniz? Badem sütü tarifini bir de bizden dinleyin! Üstelik ilerleyen satırlarda ev yapımı badem sütüne taş çıkacak bir önerimiz de var! Şşş, şimdi sürprizi kaçmasın!

Vegan bireylerin vazgeçilmezlerinden olan badem sütü artık farklı beslenme modellerini benimseyen her bireyin sofrasında yer alıyor. Zengin besin değerleri ve baştan çıkarıcı lezzetiyle badem sütü, sade tüketimin yanı sıra hamur işlerinde de boy göstermeye başladı. Bu sebeple “Badem sütü tarifi vermenin tam sırası!” Dedik ve sizler için kolları sıvadık! Hadi bakalım, evde badem sütü nasıl yapılıyormuş görelim!

Organik Badem Sütü Nedir?

Badem sütü, dövülmüş bademlerden elde edilen ve hayvansal sütlerden farklı olarak kolesterol ile laktoz içermeyen bitkisel bir süt çeşidi. Tam da bu sebeple vegan beslenme modeli başta olmak üzere bazı tariflerde hayvan sütlerinin yerine kullanılabiliyor.

Organik Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem sütü yapımı oldukça eğlenceli! Tabii bazı zorluklara da göğüs germeniz gerekiyor. Gelin, size pratik ve lezzetli bir tarif anlatalım. Ama önce malzemeler!

Malzemeler:

  • 1 su bardağı badem
  • 1 litre su
  • El blenderı
  • İsteğe göre tarçın veya bal

Veganlar bal önerimizi görmezden gelebilir diyor ve badem sütünün yapılışına geçiyoruz:

  1. Bir bardak bademi bir gece önceden suda beklemeye alın. Bademler en geç sekiz saat önce suyla buluşmuş olmalı.
  2. Suda bekleyen bademleri bekleme süresinin sonunda süzün ve bir bardak su ilave ederek blenderdan geçirin.
  3. Kalan dört bardak suyu da ilave ederek bademleri yeniden blender’dan geçirin.
  4. Elde ettiğiniz karışımı ince bir süzgeçte veya temiz tülbentte süzün. İşte badem sütünüz hazır!

1 Litre Badem Sütü için Ne Kadar Badem Gerekir?

Bir litre badem sütü hazırlamak için bir bardak badem yeterli oluyor. Fakat siz aroması yüksek bir süt elde etmek istiyorsanız daha fazla badem kullanabilirsiniz.

Organik Badem Sütü Nerelerde Kullanılır?

Badem sütü özellikle atıştırmalık hazırlarken kullanılanıyor. Ayrıca vanilya özü, tarçın ve karanfil gibi hoş kokulu ve aromalı bitkilerle tatlandırılarak içecek olarak da tüketiliyor. Öte yandan vegan mutfaklarda badem sütünden çeşitli tatlılar da yapılıyor. Hatta size ilginç bir örnek verelim: Badem sütünü E vitamini içerdiği için cilt bakımında kullananlar bile var.

Organik Sertifikalı Badem Sütü Nasıl Tüketilir?

Badem sütü kahvaltıda ve ara öğünlerde doğrudan veya tatlı yapılarak tüketilebiliyor. Aslında bu tamamen damak zevkinize ve hayal gücünüze kalmış bir detay. Fakat bilmeniz gereken nokta, badem sütünün her zaman taze bir şekilde tüketilmesi gerektiği.

Organik Badem Sütü Isıtılır mı?

Badem sütü hem soğuk hem de sıcak içilebilen bir süt çeşidi. Bu sebeple eğer sıcak bir süt içmek istiyorsanız badem sütünü ısıtabilirsiniz. Yapılan pek çok araştırma sıcak badem sütünün herhangi bir yan etkisi olmadığını söylüyor.

Ev Yapımı Organik Badem Sütü Ne Kadar Dayanır?

Healthline ilgili çalışmasında badem sütü tarifini verirken bu sütün 4-5 gün buzdolabında saklanabildiğini ifade ediyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR